MÅNADENS GODIS - FEBRUARI - RIESEN DARK
Riesen Dark, den lilla kolan med den fylliga smaken!

RIESEN DARKS HISTORIA
- 1903 grundades företaget Storck i byn
Werthers i Westfalen, Tyskland. Tanken var att de skulle tillverka och sälja ett flertal olika karameller och kolor. Än så länge hade kolorna inget papper och såldes "löst" i stora burkar.
- 1934 kom den inslagna kolan. Det var Tysklands första inslagna kola och varumärket Riesen hade föds. Kolan hette "STORCK 1 PFENNING RIESEN" och var mer som en gräddkola.
- 1949 byter kolan namn till "STORCK 2 PFENNING RIESEN" och lanseras då i flera smaker, bland annat choklad.
- 1989 lanseras den Riesen kola som vi alla känner igen idag. "STORCK CHOCOLATE RIESEN" är namnet och det är en chokladkola täckt med fyllig mörk choklad. Den säljs då i påsar och finns inte att köpa i lösvikt. Några år senare lanseras den internationellt.
- 2015 lanseras "RIESEN Milk". Den här lilla godisbiten kommer till för att det
efterfrågas en lite sötare kola men som fortfarande har den signifikativa smaken av Riesen. Den mörka kraftiga kolan täcks nu istället med mjölkchoklad och tada - RIESEN Milk är född!

ROLIGT ATT VETA!
- RIESEN Dark är den näst största kolan i Sverige inom kategorin kola & toffee. En klart uppskattad liten kola helt enkelt!
- Sverige är det land där vi äter flest RIESEN Dark i världen per capita.
- Tanken är att du ska ta en kola när du är stressad, för att då "Keep Calm and Riesen!"
- Den här kolan är gjord för dig som gillar den kraftiga chokladsmaken men som föredrar en mindre söt kola. Passar det in på dig?