< Tillbaka

Luftballong

Pyssla en enkel luftballong till påsk! Göm den inför äggjakten eller ge bort till en kompis. Självklart passar det även att göra detta pyssel till andra festliga tillfällen, bara fantasin sätter gränserna!

Du behöver

Godisburk från Hemmakväll
Papperssugrör
Tunt färgat papper
Sax
Limstift
Limpistol
Svart penna
Ballonger

Såhär gör du!

Luftballong
1. Använd 4 pappersugrör, dekorera dem genom att snurra tunna pappersremsor runt och fäst med lim i varje ände.
Luftballong
2. Klipp till en bit tunt papper och klä en godisburk med, använd burken som mall för att få till rätt bågform upp- och nedtill på det utklippta pappret.
Luftballong
3. Fäst pappret på burken med limstift. Klipp ut en näbb av dubbelvikt papper samt ögon och kinder. Fäst pappersdetaljerna på burken och skapa en söt påskkyckling.
Luftballong
4. Klipp ut en näbb av dubbelvikt papper samt ögon och kinder. Fäst pappersdetaljerna på burken och skapa en söt påskkyckling.
Luftballong
5. Limma fast de fyra papperssugrören i varsin ände inuti burken med en limpistol. Använder du limpistol ta hjälp av en vuxen!
Luftballong
6. Blås upp en ballong och kila in mellan de fyra papperssugrören.
Luftballong
7. Fyll luftballongerna med lösgodis och påskkaniner från Hemmakväll
Luftballong
8. Tada! Nu är de klara!